Prakaitas ir kvapas

Prakaitas ir kvapas

Prakaitavimas yra normali ir svarbi organizmo funkcija. Prakaituojant kontroliuojama mūsų kūno temperatūra – atvėsinama oda ir išvengiama perkaitimo.

Prakaitavimą sukeliančios priežastys gali būti išorinės arba emocinės. Dažnai prakaituojame, kai esame fiziškai aktyvūs arba būname šiltoje aplinkoje. Prakaitas gali atsirasti ir emociškai susijaudinus, kai dėl profesinių ar asmeninių priežaščių patiriame stresą, pavyzdžiui, per darbo pokalbį, svarbų pristatymą ar egzaminą. Gausus prakaitavimas taip pat gali būti sukeltas hormoninių pokyčių brendimo ar menopauzės laikotarpiu.

Prakaitas neturi kvapo – jis sudarytas iš vandens ir druskų. Žmogaus kūne vidutiniškai yra nuo 1,6 iki 4 milijonų prakaito liaukų, kurios gali pagaminti iki 1 litro skysčio per dieną. Paprastai prakaitas išgaruoja taip pat greitai kaip ir gaminamas. Tačiau kai patiriame stresą arba esame fiziškai aktyvūs, būname šiltoje aplinkoje, prakaito kiekis gali padidėti net 10 kartų.

Nemalonus kvapas atsiranda dėl bakterijų, gyvenančių ant mūsų odos ir skaidančių prakaito komponentus.

 

Antiperspirantai ir dezodorantai

Dezodorantai

Dezodorantai nestabdo prakaitavimo. Jie sukurti taip, kad laikinai neutralizuotų bakterijų sukeltą kvapą. Dažnai dezodorantų sudėtyje yra kvepalų, kurių paskirtis – užmaskuoti nemalonų kvapą.

Antiperspirantai

Antiperspirantai nuo dezodorantų skiriasi tuo, kad yra sukurti taip, jog sumažintų arba visai sustabdytų prakaito išskyrimą iš prakaito liaukų. Užtepus antiperspiranto liaukų spindyje susiformuoja laikinas kamštis, kuris stabdo prakaito išsiskyrimą. Jis per kelias dienas pašalinamas kartu su natūraliai nusilupančia oda.

Kai kuriems žmonėms pakanka naudoti dezodorantą, tačiau kitiems reikia stipresnės apsaugos. Efektyvūs antiperspirantai, tokie kaip „Perspirex“, yra puikus sprendimas siekiant maksimaliai sumažinti ir prakaitavimą, ir jo sukeliamą nemalonų kvapą

Faktai apie prakaitą

Prakaitą gamina prakaito liaukos. Mes turime milijonus prakaito liaukų savo kūne ir jos gali būti padalintos į:

  • ekrinines prakaito liaukas, kurių yra odos paviršiuje. Jos randamos beveik visame kūne;
  • apokrinines prakaito liaukas, kurios yra plaukų folikuluose, pavyzdžiui, pažastų srityje.

Apokrininės prakaito liaukos dažniausiai yra su plaukų augimu susijusiose zonose. Jos aktyvuojamos brendimo metu ir gali turėti stiprų kvapą dėl natūralios ant odos esančių bakterijų floros. Ekrininių prakaito liaukų yra daugiau ir jos randamos beveik visame kūne. Didžiausia jų koncentracija pėdose ir delnuose.

 

Pernelyg gausus prakaitavimas

Beveik trečdalis žmonių kasdien patiria nepatogumų dėl pernelyg gausaus prakaitavimo.

Gausus parkaitavimas yra dažna problema, galinti atsirasti bet kuriuo metu. Žmonės, kenčiantys nuo pernelyg didelio prakaitavimo, jaučiasi nejaukiai ir dažnai keičia savo elgesį: vengia rankų paspaudimo, nenusiauna batų ar nekelia rankų, kad nesimatytų šlapių pažastų.
Kai kurie pradeda gausiai prakaituoti ištikus stresui. Mintys sukasi vien apie aplinkinių reakcijas. Ar žmonės užuodžia mano kvapą? Ar matosi dėmės? Apima gėdos jausmas, atimantis pasitikėjimą savimi, baimė, kad aplinkiniai pastebės problemą.
Pernelyg gausus parkaitavimas gali svyruoti nuo toleruojamos drėgmės iki itin gausaus šlapiavimo. Bet kokiu atveju lieka mažesnės ar didesnės šlapios dėmės ant drabužių, drėksta delnai, atsiranda nemalonus kojų, prakaito kvapas. Problema gali užklupti dažną žmogų bet kuriuo gyvenimo periodu. Tačiau didžiausią įtaką gausiam prakaitavimui turi hormoniniai pokyčiai, ypač brendimo ir menopauzės metu.

 

Skaitykite Gabrielio istoriją